Pages in topic:   [1 2 3] >
İştahınız kesildiği zaman ne yaptınız - ne yapıyorsunuz?
Thread poster: Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Halil Ibrahim Tutuncuoglu
Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Türkiye
Local time: 20:55
Turkish to English
+ ...
Feb 20, 2011

Tercümanlığa başlayan herkes tahminimce İngilizcedeki 1.000.000 kelimeyi,TDK kurallarını, Kısa yolları, on parmağı, word kullanımını yutacağım diye başlar. Bir süre sonra değişik ve kelaka konularda saldırarak o konuya ait vocabulary'i bularak araştırmalar yapıp çeviriler yapmaya başlayıp bir kaç sene geçince "püf" dediğiniz ve ilk günkü şevkinizde azalma olduğunu hissettiğiniz zaman neler yaptınız. Temiz hava mı aldınız? Ya da başka lisanda şarkı fala... See more
Tercümanlığa başlayan herkes tahminimce İngilizcedeki 1.000.000 kelimeyi,TDK kurallarını, Kısa yolları, on parmağı, word kullanımını yutacağım diye başlar. Bir süre sonra değişik ve kelaka konularda saldırarak o konuya ait vocabulary'i bularak araştırmalar yapıp çeviriler yapmaya başlayıp bir kaç sene geçince "püf" dediğiniz ve ilk günkü şevkinizde azalma olduğunu hissettiğiniz zaman neler yaptınız. Temiz hava mı aldınız? Ya da başka lisanda şarkı falan mı ezberlemeye çalıştını? Bu aralar "Nathalie (J. Igl) , Manan de Carnaval (Luis Miquel), Esperanza (nino de Murcia)" gibi eski şarkıları falan öğrenmeye çalışarak kafa boşaltmaya çalışıyorum (galiba işe yarıyor) ama İngilizcedeki 1.000.000 kelimeyi ezberlemenin mümkün olmadığını üstelik aynı tercümeyi önceden yaptığın halde kelimeleri unutabileceğini teslim etmiş durumdayım yine de kafa boşaltma ve ilk günkü iştahı yakalama üzerine fikirleri olanlar varsa zevkle dinleyeceğimi belirtir peşinen teşekkür ederim.Collapse

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Hayat fani Feb 21, 2011

Siz bırakın bir milyon kelimeyi, on bin kelimeyi ezberleyeceğiniz sürede yeni yirmi otuz bin kelime türetirler İngilizcede. Kefenin de cebi yok malum, kazandıklarınızı keyifle harcamaya bakın derim.

Türkiye
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
İlk fikir için Feb 21, 2011

Selcuk Akyuz wrote:

Siz bırakın bir milyon kelimeyi, on bin kelimeyi ezberleyeceğiniz sürede yeni yirmi otuz bin kelime türetirler İngilizcede. Kefenin de cebi yok malum, kazandıklarınızı keyifle harcamaya bakın derim.

teşekkürler

Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Varsa atadan dededen Feb 21, 2011

Anadolu'da bir yeriniz, çifçilikle birlikte çevirmen-çiftçiliği bi deneyin derim. Yoksa tarla tapan, ezelden beridir İstanbulluysanız eğer kiralayın-edinin gene bi deneyin 2 in 1 derim

Selamlar

Türkiye
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Teşekkürler, aslında aklımdan geçmedi değil Feb 21, 2011

Adnan Özdemir wrote:

Anadolu'da bir yeriniz, çifçilikle birlikte çevirmen-çiftçiliği bi deneyin derim. Yoksa tarla tapan, ezelden beridir İstanbulluysanız eğer kiralayın-edinin gene bi deneyin 2 in 1 derim

Selamlar

İstanbul dışında kimseniz yoksa bunu arkadaşım Victor Ananias'ın hayata geçirdiği Tatuta projesiyle gerçekleştirebilirsiniz sanırım.
http://www.bugday.org/tatuta/
Halen balkonda saksılara salatalık, domates, biber ve de nane ekerek çevirmen çiftçiliğe ilk adımı attım (herhalde herkes bunu yapıyor zaten). Bu noktadan ileri gideceğimi de zannetmiyorum (kader ne gösterir ayrı)
ya da İstanbul şartlarında balıkçı çevirmen de olabilirsiniz. Ciddiye alarak 2 saat balık tutmaya çalışma inanılmaz oksijen ve iyot alımına neden oluyor. Vejeteryansanız yeşillik alanlara gidip hormonsuz ,kimyasal ilaçsız, ve kimyasal gübresiz yetişen yakın çevremizdeki doğal şifalı bitkiler toplayabilirsiniz. Bu konuda bir kitap yayınlamıştım. Bu bitkileri tanımanız için hazırladığım videom da linkte
http://www.youtube.com/watch?v=PSXmX4zGsO0
Bununla uğraşmak da ister istemez yeşile sürekli bakmak, oksijen almak ve hareket anlamına geldiği için terapi niteliğine haiz olabilir. Böylece ekip biçmeden doğanın nimetlerine ücretsiz sahip olabilirsiniz. İstanbullu olarak deniz görmediğim yerde 15 günden fazla yapamama gibi bir özrüm var açıkcası

[Edited at 2011-02-21 05:42 GMT]

[Edited at 2011-02-21 05:43 GMT]

Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Laptop+internet bağlantısı+çay+sigara Feb 21, 2011

Bunların olduğu her yerde çeviri yapabilirsiniz. Bir profesyonelin iştahının kesilme lüksü yok. Çorba kazanı kaynamak zorunda

Türkiye
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Maalesef Feb 21, 2011

Emin Arı wrote:

Bunların olduğu her yerde çeviri yapabilirsiniz. Bir profesyonelin iştahının kesilme lüksü yok. Çorba kazanı kaynamak zorunda

Belki de maden işçileri, sat komandoları ve birçok diğer zor işi düşünüp halimize şükretmek en doğrusu. Ne ka ter o ka başarı.

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
İdealist yaklaşımım haricinde ben şunnarı yapıyom... Feb 21, 2011

TurkishEnglishTranslator.com "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh" wrote:

Tercümanlığa başlayan herkes tahminimce İngilizcedeki 1.000.000 kelimeyi,TDK kurallarını, Kısa yolları, on parmağı, word kullanımını yutacağım diye başlar. Bir süre sonra değişik ve kelaka konularda saldırarak o konuya ait vocabulary'i bularak araştırmalar yapıp çeviriler yapmaya başlayıp bir kaç sene geçince "püf" dediğiniz ve ilk günkü şevkinizde azalma olduğunu hissettiğiniz zaman neler yaptınız. Temiz hava mı aldınız? Ya da başka lisanda şarkı falan mı ezberlemeye çalıştını? Bu aralar "Nathalie (J. Igl) , Manan de Carnaval (Luis Miquel), Esperanza (nino de Murcia)" gibi eski şarkıları falan öğrenmeye çalışarak kafa boşaltmaya çalışıyorum (galiba işe yarıyor) ama İngilizcedeki 1.000.000 kelimeyi ezberlemenin mümkün olmadığını üstelik aynı tercümeyi önceden yaptığın halde kelimeleri unutabileceğini teslim etmiş durumdayım yine de kafa boşaltma ve ilk günkü iştahı yakalama üzerine fikirleri olanlar varsa zevkle dinleyeceğimi belirtir peşinen teşekkür ederim.

İşte tam da o zamanlarda yürüyüşe çıkıyorum. Kaleye gidiyorum. Sessizlik, kuş seslerini dinliyorum. Çarşıda esnaf ziyaretlerine gidiyorum... Yaşlı teyzelerle, ninelerle-dedelerle gonuşuyorum. Öğrencilere laf atıyorum, muhabbet açmak için yane...
Dün akşam, köyümden tanıdığım olan pastacının dükkanında, fırıncıların sorunlarını öğrendim... Onlar da parası olan herkesin, her önüne gelenin fırın açmasından şikayetçiler.. (aklıma geldi).

Müzik, müzik, müzik neredeyse non stop. Winampa liste yapıyorum. Goyuyorum sevdiğim parçaları winampa, ufka dalıyorum, ilhamlar alıyorum.
Müzik yoksa ben de yokum gibi bişeydir.

Ha unutacaktım
Etliekmek. iştahım kesilince de, açılınca da. Çok seviyorum

Selamlar

[Edited at 2011-02-21 18:43 GMT]

Türkiye
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Tahminimce Feb 21, 2011

Adnan Özdemir wrote:

İşte tam da o zamanlarda yürüyüşe çıkıyorum. Kaleye gidiyorum. Sessizlik, kuş seslerini dinliyorum. Çarşıda esnaf ziyaretlerine gidiyorum... Yaşlı teyzelerle, ninelerle gonuşuyorum. Öğrencilere laf atıyorum, muhabbet açmak için yane...
Dün akşam, köyümden tanıdığım olan pastacının dükkanında, fırıncıların sorunlarını öğrendim... Onlar da parası olan herkesin, her önüne gelenin fırın açmasından şikayetçiler.. (aklıma geldi).

Müzik, müzik, müzik neredeyse non stop. Winampa liste yapıyorum. Goyuyorum sevdiğim parçaları winampa, ufka dalıyorum, ilhamlar alıyorum.

Ha unutacaktım

Selamlar

şu anda Anadolu'da istediğiniz bir mekandasınız. Köyünüz Yeşilköy ya da Kadıköy değilse

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Doğru üstadım doğru Feb 21, 2011

İlçem Toroslarda, köyüm de. Şimdi birazcık ovadayım, il merkezinde. İşin garip tarafı, ilçeme köyüme gitmek istesem mesela, önce Mersin topraklarından geçmem gerekiyor, Mut ilçesi üzerinden Ermenek, 160 km filan Karaman merkeze.. bu da şu demek sabah 9'da çıksam öğleden sonra anca 2,5-3'de varırım demek, sarp, uçurum, dağ yolu

Yanlış bilmiyorsam Yeşilkçöy, Kadıköy, Arnavutköy, Meci
... See more
İlçem Toroslarda, köyüm de. Şimdi birazcık ovadayım, il merkezinde. İşin garip tarafı, ilçeme köyüme gitmek istesem mesela, önce Mersin topraklarından geçmem gerekiyor, Mut ilçesi üzerinden Ermenek, 160 km filan Karaman merkeze.. bu da şu demek sabah 9'da çıksam öğleden sonra anca 2,5-3'de varırım demek, sarp, uçurum, dağ yolu

Yanlış bilmiyorsam Yeşilkçöy, Kadıköy, Arnavutköy, Mecidiyeköy... filan da vaktinde köymüş-köylükmüş? İstanbul da zaten en büyük Anadolu şehriymiş ya.. 50'lerde nüfus ne şimdi ne. Nerden geldi bu kadar insan değil mi?

Selamlar

Adnan Özdemir wrote:

İşte tam da o zamanlarda yürüyüşe çıkıyorum. Kaleye gidiyorum. Sessizlik, kuş seslerini dinliyorum. Çarşıda esnaf ziyaretlerine gidiyorum... Yaşlı teyzelerle, ninelerle gonuşuyorum. Öğrencilere laf atıyorum, muhabbet açmak için yane...

Ha unutacaktım

Selamlar

şu anda Anadolu'da istediğiniz bir mekandasınız. Köyünüz Yeşilköy ya da Kadıköy değilse
Collapse

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Ekolojik çiftlik ziyaretleri ve gönüllü çiftçilik işleri Feb 21, 2011

Video, bitkiler, araştırmacılık ve yazdığınız kitap için çok teşekkürler. Bu kitabı edinmem gerek.

Soru: Bu kitabı nasıl edinebiliriz? Burada belirtebilirseniz memnun olurum.

Ayrıca linkini vermiş olduğunuz ekolojik çiftlik ziyaretleri ve gönüllü çiftlik-çiftçilik işleri de çok ilgincime gitti. Çok sevindim. Büyükşehir-şehir insanı için büyük bir olanaktır bu. Ülkemizde böyle bir girişimin varlığından da haberim yoktu doğrusu
... See more
Video, bitkiler, araştırmacılık ve yazdığınız kitap için çok teşekkürler. Bu kitabı edinmem gerek.

Ayrıca linkini vermiş olduğunuz ekolojik çiftlik ziyaretleri ve gönüllü çiftlik-çiftçilik işleri de çok ilgincime gitti. Çok sevindim. Büyükşehir-şehir insanı için büyük bir olanaktır bu. Ülkemizde böyle bir girişimin varlığından da haberim yoktu doğrusu... http://www.bugday.org/tatuta/allFarms.php?lang=TR

Teşekkürler

Selamlar

[Edited at 2011-02-21 15:17 GMT]
Collapse

Gulay Baran
Gulay Baran  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
teşekkürler Feb 21, 2011

Ben de siteyi inceledim ve gerçekten de pek hoşuma gittiğini belirtmek isterim. Birkaç yıl öncesinde yurtdışında benzeri işleri araştırmıştım. Düşük bir bedel karşılığında dünyanın en büyük ve en çok türe ev sahipliği yapan hayvanat bahçelerinde ve milli parklarında hem çalışıp hem de tatil yapma fikri beni büyülemişti ama gerçekleştirememiştim o dönem... Halbuki bu bahsettiğiniz site ülkenin dört bir köşesinde güzel imkanlar sunuyor, bilgilendird... See more
Ben de siteyi inceledim ve gerçekten de pek hoşuma gittiğini belirtmek isterim. Birkaç yıl öncesinde yurtdışında benzeri işleri araştırmıştım. Düşük bir bedel karşılığında dünyanın en büyük ve en çok türe ev sahipliği yapan hayvanat bahçelerinde ve milli parklarında hem çalışıp hem de tatil yapma fikri beni büyülemişti ama gerçekleştirememiştim o dönem... Halbuki bu bahsettiğiniz site ülkenin dört bir köşesinde güzel imkanlar sunuyor, bilgilendirdiğiniz için kendi adıma teşekkür ederim...

İştahım kesilince genelde şöyle oluyor: Dinlenmek-ara vermek bende kesinlikle işe yaramıyor. Öncelikle başka bir konuda kendimi iyice yoruyorum. Sevdiğim bir alanda derin araştırmalara giriyorum. Artık bu araştırma yollarda sokaklarda saatlerce zaman harcayarak mı olur yoksa bilgisayar başından kalkmadan saatlerce taramak mı artık o an canım nasıl isterse... Ancak bu sayede işimin sıkıntısını UNUTABİLİYORUM. Uyuyarak unutmaya çalışmak bende işe yaramıyor çünkü rüyalarda devam ediyorum:)

Sıkıntı dönemini başka enteresan işlerimle meşgul olarak atlattıktan sonra (sıkıntının/bıkkınlığın büyüklüğüne göre bu dönemin süresi değişiyor) bir müddet uyuma veya dinlenme dönemine giriyorum. Burada ise yememe-içmeme daha çok dikkat ediyorum ve ruhum kadar beynimi ve vücudumu da dinlendirmeye çalışıyorum. Keyfim yerine geldiyse ufak detoks çayları, sebze-meyve ağırlıklı beslenme, hafif spor da hep bu dinlenme dönemime eşlik ediyor zihnimi yokladığımda...
Collapse

Türkiye
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Teşekkürler Feb 22, 2011

Adnan Özdemir wrote:

Ayrıca linkini vermiş olduğunuz ekolojik çiftlik ziyaretleri ve gönüllü çiftlik-çiftçilik işleri de çok ilgincime gitti. Çok sevindim. Büyükşehir-şehir insanı için büyük bir olanaktır bu. Ülkemizde böyle bir girişimin varlığından da haberim yoktu doğrusu... http://www.bugday.org/tatuta/allFarms.php?lang=TR

Teşekkürler

Selamlar

Kitabı 4-5 yıl önce yayınlamıştım . Sanırım piyasada yoktur. Çok isterseniz Timaş'la temasa geçebilirsiniz fakat içeriğini ve daha gelişmişini ücretsiz video olarak zaten yükledim. Bence oradan faydalanmanız daha iyi. Çünkü sokağa çıkar çıkmaz göreceğiniz bitkilerin kendilerini de gösterdim (kitabın adı zaten g"örüp de bilmediğimiz gizli hazine : Çevremizdeki Şifalı bitkiler" idi):

Victor bu girişim ve şehirlerdeki organik pazarların kurulması için yıllarını verdi sonunda Tarım Bakanlığında danışman da olmuş hak ederek şimdi Kaz dağlarında kendi yaptığı taş evde yaşıyor. Tam sizin istediğiniz gibi

Türkiye
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Çok teşekkürler fikirler için Feb 22, 2011

Gulay Baran wrote:

Ben de siteyi inceledim ve gerçekten de pek hoşuma gittiğini belirtmek isterim. Birkaç yıl öncesinde yurtdışında benzeri işleri araştırmıştım. Düşük bir bedel karşılığında dünyanın en büyük ve en çok türe ev sahipliği yapan hayvanat bahçelerinde ve milli parklarında hem çalışıp hem de tatil yapma fikri beni büyülemişti ama gerçekleştirememiştim o dönem... Halbuki bu bahsettiğiniz site ülkenin dört bir köşesinde güzel imkanlar sunuyor, bilgilendirdiğiniz için kendi adıma teşekkür ederim...
.

Ekolojik çitliklerde birkaç ufak iş yapıp bedava kalınarak tercüme de yapılabilir sanırım . Ben denemedim. Ama böyle bir olanağı oluşturduğu için Victor'a teşekkürler

Haluk Erkan
Haluk Erkan  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
Çevremizdeki Şifalı Bitkiler: Görüp de Yararlanmadığımız Hazine Feb 22, 2011

Adnan Özdemir wrote:

Kitabı 4-5 yıl önce yayınlamıştım . Sanırım piyasada yoktur. Çok isterseniz Timaş'la temasa geçebilirsiniz fakat içeriğini ve daha gelişmişini ücretsiz video olarak zaten yükledim. Bence oradan faydalanmanız daha iyi. Çünkü sokağa çıkar çıkmaz göreceğiniz bitkilerin kendilerini de gösterdim (kitabın adı zaten g"örüp de bilmediğimiz gizli hazine : Çevremizdeki Şifalı bitkiler" idi):

http://www.idefix.com/kitap/cevremizdeki-sifali-bitkiler-gorup-de-yararlanmadigimiz-hazine-ibrahim-tutuncuoglu/tanim.asp?sid=MRL534VSE1NQAR6LPUJN&referer=81712

Kitabı almak hâlâ mümkün. Oldukça da hesaplı.

Pages in topic:   [1 2 3] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

İştahınız kesildiği zaman ne yaptınız - ne yapıyorsunuz?

Translation news in Türkiye

Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »